مارکتینگ

/مارکتینگ
مارکتینگ2020-04-22T16:11:20+00:00

فرهنگ جاری در فضای کسب و کار ایران به یک قرن قبل باز میگردد. فرهنگی که فقط به فروش تجربه خوب مشتری و ایجاد ، فکر میکند و در آن شناسایی اصولی مشتریان، توجه به نیاز مشتری جایگاه درست ما در قلب و ذهن مخاطبمان نادیده گرفته میشود. سوالی که در ذهن ایجاد میشود این است که انتخاب صحیح مشتری به چه معناست؟ با یک مثال ساده مسئله را شرح میدهیم . فرض کنیم ما محصولی داریم با کیفیت مناسب و قیمت بالا وقتی این محصول به مشتری ای که معیار انتخابش تنها قیمت است ارائه میگردد و فروشنده با توانمندی خاص خود میتواند آن محصول را به مشتری مذکور به فروش رساند، وقتی مشتری از فضای خرید خارج شد و به هزینه تحمیل شده فکر میکند احتمالا حس بدی به او دست خواهد داد و نارضایتی پدیدار خواهد شد. ما محصول با کیفیتی را فروخته ایم ولی به فردی که ظاهرا مناسب نبوده است. این مثال فقط با توجه
به متغیر قیمت و کیفیت بیان شده و متغیرهای بسیاری موجود است. این متغیرها شامل برند، نوع نوع امکانات، نوع خدمات، گارانتی و پشتیبانی و … میباشد که هر مشتری ، جنس، نوع تکنولوژی توقع و نیاز خاص خود را دارد و در این بازار رقابتی اگر بتوانیم جامعه هدف خود را درست شناسایی نماییم میتوانیم مشتریانی وفادار با میزان رضایتمندی بالا داشته باشیم.

وقتی فیلیپ کاتلر مفهوم مبادله ارزش را مطرح کرد خیلیها فقط به کالا و خدمات می اندیشیدند. در صورتیکه این مفهوم فرای اینهاست. بازاریابی یک فرآیند اجتماعی است که نیاز را شناسایی و با ارائه ارزشی خاص آن را مرتفع می نماید و در کنار خود سود آوری به همراه دارد. در این فرآیند باید نیاز و خواسته مشتری شناسایی و بر اساس آن برنامهای در جهت رفع این نیاز با توجه به رضایتمندی مشتری تدوین کرد. بازاریابی را فلسفه ای می داند که در ، دکتر امیر اخلاصی استاد گرانقدر اینجانب در دانشگاه تهران آن صاحبان کسب و کار سودآوری خود را تنها در ارائه ارزش به مشتری و تامین انتظارات او میداند. بیایید زندگی یک زنبور عسل را تحلیل نماییم. زنبور شهد گلها را نوشیده و در بدن خود فرآوری و محصولی با کیفیت تحت عنوان عسل تولید و در کندو انبار مینماید. کار به همینجا ختم نم یشود. زنبور فعالیت مهم دیگری هم در طبیعت دارد. گرده افشانی مهمترین وظیفه زنبور عسل است و طبیعت خود را مدیون این حشره میداند. در دنیای بالغ کسب و کار علاوه بر سودی که نسیبمان میشود باید برای اکوسیستم کسب و کار مفید باشیم که هم میتوانیم خودمان را توسعه دهیم و هم موجب رشد و سازندگی محیطمان شویم.

مشاهدات ما نشان می دهد صاحبان کسب و کار در ایران تا به امروز کمتر به تامین انتظارات و یا رضایت مشتریان توجه ک ردهاند و اسمارتیز سعی بر این دارد تفکر مارکتینگی را در سازمان های کوچک و متوسط جاری نماید. به گفته کاتلر نقش بازاریابی هدایت مشتریان در طول سفرشان از مرحله آگاهی از یک محصول\ خدمات تا حمایت از آن محصول\خدمات است. مبلغان و حتی ،به زبان دیگر در عصر حاضر باید به جایی برسیم که مشتریان علاوه بر خرید مدافعان محصولات ما باشند. امروزه نمیتوان در مورد مارکتینگ صحبت کرد و از ابزارهای دیجیتالی آن غافل شد. مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ دو رشته ریسمانی هستند که در هم تنیده شده اند. ما در تیم های تخصصی خود متخصصین دیجیتال مارکتینگ ای را داریم که م یتوانند همراهان خوبی برای مخاطبین مان باشند و در تمام لایه های دیجیتال مارکتینگ شما را یاری رسانند.

جایگاه یابی ، شناسایی مشتریان هدف، تحلیل مشتریان و شناسایی پرسونا ،تدوین برنامه بازاریابی ، تولید محتوا خدماتی ست که اسمارتیز در این حوزه به PR ،و فعالیتهای دیجیتال مارکتینگ مشتریان خود ارائه مینماید.